Çiftçilerinin çocukları yeni nesil tarım uygulamalarını öğreniyor

Çiftçilerinin çocukları yeni nesil tarım uygulamalarını öğreniyor
Çiftçilerinin çocukları yeni nesil tarım uygulamalarını öğreniyor Admin
Bu içerik 359 kez okundu.
Reklam

 

Niğde Yeşilgölcük Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi Tarım Teknolojisi Alanı öğrencileri okul seralarında ekolojik yeni nesil tarım eğitimlerini uygulamaları yapıyorlar. Kurdukları seralardaki ürünleri sulamak için kendi imkanlarıyla kurdukları damlama sistemi sayesinde yer altı suyunun azalmasına da engel olmaktadırlar.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yeşilgölcük Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Arif Öztürk; “Tarım Teknolojisi Alanı öğrencileri okul seralarında ekolojik yeni nesil tarım eğitimlerini uygulamaları yapıyorlar. Kurdukları seralardaki ürünleri sulamak için kendi imkanlarıyla kurdukları damlama sistemi sayesinde yer altı suyunun azalmasına da engel olmaktadırlar. Öğrencilerimiz kurdukları seralarda çilek, domates, kabak ve salatalık gibi birçok ürün yetiştiriyorlar. Öğrencilerimiz kendi imkanları doğrultusunda kurdukları seralardaki Malçlama yöntemi ile hem yabani ot gelişimini engellemekte hem de nem dengesini koruyorlar ve ayrıca çok az su tüketmekteler. Seralarda Polikültür tarım tekniğini kullanan öğrenciler, çilek fideleri arasına lavanta fideleri ekerek zararlı böcekler ile de doğal yöntemler ile mücadele etmeyi uygulamalı öğrenmekteler” dedi.

Okul bünyesinde Tarım İl müdürlüğünden 3 ziraat mühendisi ile birlikte okul müdürü Arif Öztürk koordinesinde süren çalışmalar ile okulun hakim olduğu eğitim bölgesinde Yeşilgölcük, Kiledere, Hasaköy, Tırhan, Alay, Bağlamave  Ağcaşar kasabalarındaki çiftçilerinin çocuklarına da yeni nesil tarım uygulamaları eğitimi vermekte” dedi.(Adnan Çelebi)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkokul öğrencilerine 112 anlatıldı
İlkokul öğrencilerine 112 anlatıldı
Konya'nın 'NARKO Tır'ı Niğde’de
Konya'nın 'NARKO Tır'ı Niğde’de