65 yaş üstü ücretsiz taşıma 15 Ekim 'de sona eriyor

65 yaş üstü ücretsiz taşıma 15 Ekim 'de sona eriyor
65 yaş üstü ücretsiz taşıma 15 Ekim 'de sona eriyor Admin
Reklam

 

S.S. Niğde 51 Nolu Özel Halk Otobüsü Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Rıdvan Eryiğit,  15 Ekim 2023 tarihinden itibaren 65 yaş üstü vatandaşların minibüslerde ücretsiz taşınması uygulamasının sona ereceğini açıkladı 

Başkan  Eryiğit yaptığı açıklamada, Türkiye Şoförler ve Otobüsçüler Federasyonu ve Türkiye Tüm Özel Halk Otobüsler Derneği'nin de katılımıyla 65 yaş ve üstü vatandaşların ücretsiz taşınması uygulaması için 15 Ekim tarihinden itibaren bir düzenleme kararı alındığını ifade ederek, alınan karar çerçevesinde otobüslerde ücretsiz olarak taşınan 65 yaş üstü vatandaşların artık ücretsiz taşımayı kullanamayacaklarını belirterek, "15 Ekim 2023 tarihinden sonra bu vatandaşlarımızın artık ücretsiz taşımaya son veriyoruz. Şehit yakınları, gaziler, polisler, engelliler ve basın mensupları dışında, 65 yaş ve üstü vatandaşlar için ücretsiz taşıma hizmeti sona erecek" dedi.

TOPLUMUMUZ BİLE ÜCRETSİZ TAŞIMAYA BİR ÇÖZÜM GETİRİLMESİNİ İSTİYORLAR

Başkan Eryiğit, Ücretsiz taşıma konusunda beklentilerimizi dile getirdiğimiz açıklamamızdan sonra yapılan paylaşımların ve haberlerin altındaki yorumlara baktığımızda toplumun çok büyük bir bölümünde de ücretsiz taşımaya kesinlikle bir düzenleme getirilmesi yönünde beklenti olduğu ortaya çıkıyor. Demek ki verilen bu hak amacını aşmış ve toplu taşımayı kullanılamaz hale getirmiştir. Ücretsiz seyahat hakkının kanunla verildiğini bizler de biliyoruz. Yaşlılarımızı ve engellilerimizi bizler de çok seviyor ve saygı duyuyoruz” diye konuştu.

ESNAFIN HAKKI NE OLACAK?

Dünyada örneği olmayan özel sektörde ücretsiz hizmet uygulamasında neden tüm yük esnafa bırakılmıştır diyen Eryiğit; “ Bakanlık tarafından “biz gelir desteği veriyoruz” açıklamasındaki gelir desteği iki günlük taşımayı bile karşılamamaktadır. İşletme giderlerinin tamamındaki olağanüstü artışlar, arıza yapan aracı bile yaptıramadığı, imkanlar el vermediği, borç batağında olduğu ve şoför bulamadığından dolayı çalışamayan araçlar, borcunu ödeyemediği için icralık olan esnaflar var. Bu tür düzenlemeler yapılırken özel sektör boyutunun da düşünülmesi gerekmez midir? Göz göre göre bir esnaf grubunun yok olmasına izin verilmemeli, ücretsiz taşımadan faydalanan kitle sayıca çok fazla diye düşünülerek uygulamanın devamında ısrar edilmemelidir. Çözüm önerilerimizden de anlaşılacağı üzere amaç; verilen hakkın geri alınması değil, amacına uygun kullanılmasını sağlayarak bir kesimi mutlu eden uygulama nedeniyle mağdur olan toplumun geri kalan kısmı ile birlikte esnaflarımızın da yaşadığı sıkıntıları gidermektir. Gelir durumu gözetilmeden verilen ve toplumun büyük bir kesiminde rahatsızlık oluşturan bu duruma ve esnaflarımızın uğradığı haksızlığa, hiçbir kesimi mağdur etmeyecek önerilerimiz dikkate alınarak kalıcı çözüm üretilmelidir” dedi.

15 EKİM’DE 65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETLİ OLACAK

En önemlisi de esnaflarımızın da bu halkın bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenlerle bir çözüm olmaması halinde Türkiye genelinde alınan kararla 15 Ekim de ücretsiz seyahat eden vatandaşlarımızın seyahat kartları kapatılacağını ifade etti.(Adnan Çelebi)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin