Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayı unutmayın

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayı unutmayın
Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayı unutmayın Admin
Bu içerik 373 kez okundu.
Reklam

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızın hava kirliliğine karşı başlattığı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Seferberliği Projesi kapsamında 2022 yılında hayata geçirilmişti. Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kapsamında egzoz denetimleri devam ediyor. 2023 yılı içerisinde Egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası 6 bin 227 TL’ye çıkartıldı.

Bilindiği üzere, Egzoz emisyon ölçümü temiz hava için hayati öneme sahip olup, Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) projesiyle İlimizde egzoz nedeniyle çevreyi kirleten araçlar, araçların trafikte otomatik olarak trafik akışını aksatmadan sadece birkaç saniyede tespit edilecek, denetimlerin etkinliğini yükselterek, vatandaşların egzoz emisyon ölçümleri konusundaki farkındalığının artırılması ve ölçüm yaptırılmayan araç sayısının düşürülerek ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması sağlanacaktır. Proje kapsamında ASELSAN A.Ş. tarafından yerli, milli yazılım ve teknoloji kullanılarak hareketli ve sabit konumda, her türlü hava koşullarında hizmet verebilecek Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) cihazları geliştirildi. “Söz konusu cihazlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü denetim araçlarına monte edilerek, egzoz muayenesi yaptırılmayan araçları trafikte otomatik olarak akışı aksatmadan tespit edilecektir.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası 2022 yılı için 2 bin 815 TL iken 2023 yılında Egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası 6 bin 227 TL’ye çıkartıldı.

Öte yandan, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği gereğince Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir, diğer araçların ise ilk 1 yaş sonundan başlamak üzere devamında yılda bir kez egzoz ölçümünü yaptırmaları gerekmekte olup, 2023 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası 6 bin 227 TL’ye çıkartıldı.(İsmail Ok)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkokul öğrencilerine 112 anlatıldı
İlkokul öğrencilerine 112 anlatıldı
Konya'nın 'NARKO Tır'ı Niğde’de
Konya'nın 'NARKO Tır'ı Niğde’de