Niğde Müzesi'nde bin yıllık mumyalar turistlerin ilgisini çekiyor

Niğde Müzesi'nde bin yıllık mumyalar turistlerin ilgisini çekiyor
Niğde Müzesi'nde bin yıllık mumyalar turistlerin ilgisini çekiyor Admin
Reklam

 

Türkiye’nin en iyi müzesinden biri olan Niğde Müzesi, sergilenen 4 çocuk mumyası müzeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Niğde müzesinde 5 adet mumya bulunmakta ve bunların 4’ünü çocuk mumyaları oluştururken 1 tanesini ise Aksaray Ihlara Vadisi Yılanlı Kilise’nin hazinesinden çıkmış olan Sarışın Rahibe mumyası oluşturuyor. Niğde müzesinde sergilenen 5 mumya Aksaray Ihlara Vadisi Yılanlı Kilise’nin hazinesinden çıkmış olup Niğde müzesinde sergileniyor.

Müze Müdürlüğü yetkililerince yapılan açıklamada şunlar söylendi; “Niğde müzesinde bulunan 4 bebek mumyasından 2’si prematüre deniliyor, diğer 2’si ise 2 buçuk yaşlarında. Bu 4 bebek mumyasının ölüm sebebi ise Mikrobik bir hastalıktan öldükleri mumya uzmanları tarafından belirlendi. Mumyanın üzerindeki giysilerden tutun, duruş vaziyetleri, ellerini belden ve göğüsten bağlamaları, her şeyiyle orijinal. Mumyalamada esas olan tahnit dediğimiz işleme tabi tutulması. İnsan ya da hayvan öldükten sonra vücuttan bir yer açıp iç organlarının tamamen alınması, beyin ise genelde göz ya da burun kanalıyla değişik materyallerle beynin dışarıya çıkarılmasıyla oluşuyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra cesedi kurutma işlemi yapılıyor. 40 gün gibi bir süreyi kapsıyor, insan vücudunun 3’te 2’si su. Suyun vücuttan ayrılmasıyla oluşuyor. Mumyalar milattan sonra bin 100’lü yıllarda vadide yaşayan Hristiyan insanlara ait”(Adnan Çelebi)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin