3 Haftalık Gıda Denetimleri Niğde’de Başladı

3 Haftalık Gıda Denetimleri Niğde’de Başladı
3 Haftalık Gıda Denetimleri Niğde’de Başladı Admin
Reklam

 

Yıl boyunca gerçekleştirilen gıda denetimlerine ilaveten Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın talimatlarıyla 81 ilde 3 hafta boyunca tüm Türkiye ile eşzamanlı 7 bin 628 personellerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan denetimler Niğde’de de başladı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın talimatıyla 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan gıda denetimleri başladı. Niğde Tarım ve Orman İl müdürlüğü Gıda Denetim ekiplerince kentte bulunan Lokanta, Restoran, Kafeterya, Otel Gibi Toplu Tüketim Yapılan Yerlerde denetimler başladı.

Kamu sağlığının korunması, tüketicilerin gıda güvenilirliğini sağlamak adına toplu yemek hizmeti veren işletmelerin Tarım ve Orman Bakanlığınca kayıt altına alınmasının önemine işaret edilen talimatta şunlar kaydedildi: “Toplu gıda tüketiminin olduğu yerlerde gıda kaynaklı salgınları engellemek ve hızlı tedbirler alabilmek için 21 Ağustos - 8 Eylül 2023 tarihleri arasında lokanta, restoran, kafe, otel gibi toplu tüketim yerlerinin kayıt altına alınıp alınmadığı, izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığına yönelik denetimlere ağırlık verilmesi; gerekli görülmesi halinde numune alınması ve uygun olmayan işletme ve ürünlerine idari yaptırım uygulanması gerekmektedir."

Bakan Yumaklı, “Tüketicilerimizin sağlığı ile menfaatlerinin en üst düzeyde korunması ve firmalar arasında haksız rekabetin önlenmesi amacıyla güvenilir olmayan gıdayı arz edenlere göz açtırılmayarak gerekli yaptırımlar uygulanacaktır. Bu denetimlerin yanı sıra rutin denetimler de Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüz tarafından aralıksız sürdürülecektir." ifadelerini kullandı. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, tüketicilerin güvenilir gıdaya gönül rahatlığıyla ulaşması için gereken her türlü tedbiri aldıklarının altını çizerek, şunları kaydetti: “Vatandaşlarımızdan karşılaştıkları olumsuz durumları Alo 174 Gıda Hattı'mıza bildirmelerini rica ediyoruz. Bu bir vatandaşlık görevidir ve gıda güvenilirliği ile tüketici menfaatleri açısından büyük önem teşkil etmektedir. Unutmayalım ki en iyi denetleyici, tüketicidir."(Adnan Çelebi)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin