112’yi gereksiz arayan 19 kişiye 23 Bin TL ceza kesildi

112’yi gereksiz arayan 19 kişiye 23 Bin TL ceza kesildi
112’yi gereksiz arayan 19 kişiye 23 Bin TL ceza kesildi Admin
Reklam

Niğde112 Acil Çağrı Merkezi'ni gereksiz yere meşgul ettiği belirlenen 19 kişiye toplam 23 bin 750 lira idari para cezası uygulandığı öğrenildi.

Niğde Belediye Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Orman İşletme Müdürlüklerinin temsilcileri ile birlikte hizmet veren Niğde 112 Acil Çağrı Merkezi'ni 2023 yılı içerisinde gereksiz yere arayıp meşgul eden 19 kişiye kişi başı Bin 250 TL olmak üzere toplamda 23 bin 750 TL idari para cezası kesildiği öğrenildi. 112'yi gereksiz yere meşgul edenlerin tespiti için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna başvuru yapıldığı, yapılan incelemelerde "Kimlikleri ve mevcut adresleri tespit edilen 19 kişiye Kabahatler Kanunu doğrultusunda toplamda 23 bin 750 lira idari para cezası uygulandı. 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere 112 Acil Çağrı Merkezi'ne asılsız ihbarda bulunan ve gereksiz yere meşgul edenlere birinci aramada 1250 lira, tekerrürü halinde iki katı olarak 2 bin 500 lira idari para cezası uygulanmaya başlanılmıştı."

Asılsız ihbarlar ve hakaret içeren çağrılar kamu hizmetlerinin düzenli, süratli, etkin ve ekonomik yürütülmesine engel olmaktadır. Yapılan gereksiz ihbar ve çağrılar acil yardıma ihtiyacı olan Vatandaşlarımıza ekip yönlendirmede gecikmelere neden olmakla birlikte, acil durumda olan Vatandaşlarımızın can ve mal kaybına neden olmaktadır. 112 Acil Çağrı Merkezleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliğine göre "Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre 1250 Türk Lirası idari para cezası veriliyor.

112 Acil Çağrı Merkezimizin acil çağrı hizmetlerini düzenli, süratli, etkin ve verimli yürütülmesi için acil yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza en kısa sürede yardımda bulunulması amacıyla, hatlarımızı gereksiz yere meşgul eden kişileri ahlaki ve vicdani sorumluluğa davet ediyoruz.(Adnan Çelebi Özel Haber)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin