Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin

Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin Admin
Bu içerik 519 kez okundu.
Reklam

 

Niğde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Naife Yüksel Can,  “Çocuklarda süt dişi bakımının önemi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Başhekim Dt, Can, çocuklarda meydana gelen biberon çürüklerinin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini ve nasılsa yenisi gelecek düşüncesi ile sağlıkları kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğini, süt dişlerinin gelecekte oluşacak ağız yapısının oluşumunu etkilediğini ve Süt Dişleri bebeğin ağız sağlığı gelişiminde önemli rol oynadığını belirtti.

Niğde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Naife Yüksel Can,  “Süt dişlerinin görevi öncelikle, bebeğinizin düzgün beslenmesine olanak sağlamaktır. Süt dişleri, bebeğinizin ilk yıllarında kati besinle rahatça çiğneyebilmesini sağlar. Bir diğer önemli görevi ise konuşmanın düzgün bir şekilde gelişebilmesine olanak sağlanmalıdır. Bir çocuğun konuşmasının düzgün olması, süt dişlerinin varlığına bağlı olarak meydana gelmektedir. Süt dişlerinin fonksiyonları arasında sayılan bir diğer önemli görevleri ise gelecek kalıcı dişler için yer tutmak diş etini yerine gelecek kalıcı diş için korumak ve kalıcı dişin sürdüğü zaman aralığında bu güçlü dişe rehberlik yapmaktır. Eğer süt dişi çekilirse ne yazık ki kalıcı diş için koruyuculuk yapma fonksiyonu ortadan kalkmış olacaktır” dedi.

Süt dişlerinin diğer dişlere oranla çürümeye daha çok meyilli olduğunu ifade eden Dt. Can; “ Bilindiği üzere, süt dişleri çürümeye daha çok meyillidir. Bunun nedeni süt dişlerinde bulunan organik maddelerin çok olmasıdır. Bu da çürümenin daha fazla olmasına neden olmaktadır. Bu çürümenin erken anlaşılamamasının sebebi çocukların hafif ağrı ve benzeri sinyalleri yeterince iyi değerlendiremez veya bu şikâyetlerini dile getiremezler. Üstelik yetişkinler kadar da diş sağlıklarına ve bakımlarına dikkat edemezler. Bu nedenle küçük yaşta çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve geceleri su dışında besinleri tüketmelerine izin verilmemelidir. Anlaşıldığı üzere, süt dişlerinin işlevleri oldukça fazladır. Kalıcı dişlere zemin hazırlamaları, beslenmenin sağlıklı şekilde gerçekleşmesi ve konuşma becerilerin kazanılmasında edindikleri roller dikkate alındığında, bakımına özen gösterilmesinin önemi daha da net anlaşılmaktadır” dedi.(Adnan Çelebi)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkokul öğrencilerine 112 anlatıldı
İlkokul öğrencilerine 112 anlatıldı
Konya'nın 'NARKO Tır'ı Niğde’de
Konya'nın 'NARKO Tır'ı Niğde’de