Öztürk, İlaç sektöründe dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız

Öztürk, İlaç sektöründe dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız
Öztürk, İlaç sektöründe dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız Admin
Bu içerik 293 kez okundu.
Reklam

Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk, “Dışa bağımlı olmayan bir ilaç sektörü için tüm olanaklar seferber edilmelidir” dedi

Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk; “ Ülkemizde faaliyet gösteren yabancı bir ilaç firması, dağıtım kanallarına gönderdiği bir yazıyla Türkiye pazarındaki satışa sunduğu bazı ilaçların satışını sonlandırdığını duyurmuş, firmanın İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörlüğü tarafından da bir basın kuruluşuna "mevcut ekonomik koşullara ve kur farklarına bağlı olarak ürünlerimizin bazı formlarının pazara sunumunu durdurmak zorunda kaldık" açıklaması yapılmıştır. Söz konusu firma geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada şirketlerinin Türkiye'den çekildiği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu ifade etmiştir. Açıklamada kamuoyunda haberlere esas olan bazı ilaçların satışının durdurulmasıyla ilgili farklı bir gelişmeden bahsedilmemiştir.

Öztürk, konunun özünün firmanın Türkiye'den çekilip çekilmemesi değil, epilepsi, Alzheimer, migren gibi hastaların kullandığı ve göz damlalarını içeren bazı ilaçların satışının durdurulması olduğunu vurguladı. Firma açıklamasında bu konuya açıklık getirilmemesinin hastaların yaşadığı mağduriyeti artırdığını ifade etti.

Öztürk, ilaca erişimde yaşanan sıkıntılı dönemde hastaları ve kamuoyunu ilaç eczacılığı faaliyetleri hakkında şeffaf bir şekilde bilgilendirmenin mesleki bir sorumluluk olduğunu belirtti. Ayrıca, yerli ilaç sanayisinin desteklenmesi ve üretilen ilaçların halka sunulması gerektiğini vurgulayarak, Türk Eczacıları Birliği olarak konuyla ilgili gereken sorumluluğu alacaklarını ve yetkililere çağrıda bulunacaklarını ifade etti. Hastaların mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için ilgili tedbirlerin acilen alınması konusunda yetkililere çağrı yapıldı. Firma yaptığı açıklamada ayrıca uzun süredir bu ülke insanına hizmet verdiğini dile getirmiştir. Verdikleri hizmetler nedeniyle kendilerine teşekkür etmekle birlikte, vatandaşlarımızın da ülkemizin de bu hizmetleri karşılıksız bırakmadığını, bedeli ne ise ödediğini belirtmemiz gerekir. Hastalarımızın yaşayacağı bu tür mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için yerli ilaç sanayimizin tüm imkanlar kullanılarak desteklenmesi ve bu ilaçların ülkemizde bir an önce üretilerek ülke insanımızın hizmetine sunulması gerekmektedir. Türk Eczacıları Birliği olarak bu konuda gereken sorumluluğu alacağımızı belirtiyor, ilgili tedbirlerin acilen alınması konusunda yetkili kurumlara çağrıda bulunuyoruz.(Adnan Çelebi)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkokul öğrencilerine 112 anlatıldı
İlkokul öğrencilerine 112 anlatıldı
Konya'nın 'NARKO Tır'ı Niğde’de
Konya'nın 'NARKO Tır'ı Niğde’de