Niğde tarihinin kapıları kapalı

Niğde tarihinin kapıları kapalı
Niğde tarihinin kapıları kapalı Admin
Reklam

Medeniyetlerin yaşatıldığı ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olun Niğde’de Kahramanmaraş depremlerinde hasar alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ziyaretçilere kapatılan ve 2 aydır kapıları kapalı olan Niğde Müzesinin nereye taşınacağı ve nereye yapılacağı belli değil.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen binalardan olan Niğde Müzesi, bakanlık kararı ile ziyarete kapatılmıştı.

25 ARALIK'TA KAPATILMIŞTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 6 Şubat 2023 depremlerinden etkilenen Niğde Müzesi’nin yeni müze binası yapılana kadar ziyarete kapatılmasına karar verilmişti.

BİNA BULUNAMADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı kararı ile ziyarete kapatılan Niğde Müzesi için alınan kararı Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü resmi sitesinden "Niğde Müzesi, bakanlığımız emri ile yeni bir müze binası yapılıncaya kadar ziyarete kapatılmıştır" şeklinde açıklama yapılmıştı.

Medeniyetlerin Yaşatıldığı Şehir Niğde'de müzenin 2 aydır kapalı olması ve yeni bina bulunamaması kamuoyu tarafından tepki çekiyor.

YAZ AYLARINA YETİŞECEK Mİ ?

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı Niğde Müzesi'nin yeni binasında ziyaretçilerini ağırlaması için gerekli bürokratik girişimlerin bir an önce yapılması ve en azından yaz aylarına yetiştirilmesi bekleniyor.

Niğde Müzesi’nde, Orta Anadolu arkeolojisinin Paleolitik çağdan başlayarak kronolojik düzenle sunulduğu 6 teşhir salonu bulunmaktaydı. Yeni müze binası için tarihi nesnelerin en iyi şekilde teşhir edilmesi için uygun yer bulunamadı.

Niğde Merkez Yukarı Kayabaşı, Dışarı Cami Sokakta bulunan ve 25 Aralık 2023 tarihinde ziyaretçilere kapatılan Niğde Müzesi yerleşkesi için uygun bina bulunması ve taşınması bekleniyor.(Adnan Çelebi)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin