Elma iç kurduna karşı ilaçlama uyarısı

Elma iç kurduna karşı ilaçlama uyarısı
Elma iç kurduna karşı ilaçlama uyarısı Admin
Bu içerik 103 kez okundu.
Reklam

 

 

Niğde Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Niğde’de elma üretimi yapan çiftçileri uyararak, elma iç kurduna karşı kimyasal mücadelede birinci ilaçlama zamanının geldiğini ve üreticilerin ilaçlama yapmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Niğde’de meyveciliğin ana ürünün elma olduğunu ve elmanın da ana zararlarından biri olan ‘elma iç kurdu’ (Cydia pomonella) olduğunu anımsatan Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, bununla doğru mücadele edilmediğinde büyük verim kayıplarının yaşanabileceğini belirtti.

Açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Baş, “Elma iç kurduna karşı doğru zamanda mücadele yapılabilmesi amacıyla il genelinde Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu kurduk. Arazide eşeysel tuzaklar asıldı. Diğer taraftan fenolojik gözlemlerler yapılıyor. İstasyon ve araziden elde edilen veriler teknik personellerimiz tarafından değerlendiriliyor. Böylece elma iç kurdunun mücadele zamanını tespit ederek üreticilerimize duyuruyoruz” dedi.

Elma iç kurduyla mücadele zamanının geldiğini duyuran Baş “2024 yılı Tahmin ve Erken Uyarı çalışmaları doğrultusunda; elma iç kurduna karşı birinci ilaçlamaya zamanının geldiğini. Üreticilerimizin ürünlerinde verim ve kalite sorunlarının yaşanmaması için mutlaka bu uyarılara dikkat etmeleri gerekiyor. İkinci ilaçlama için de ayrıca bilgilendirme yapılacak. Mücadelede geç kalınması durumunda ciddi verim kayıpları yaşanabilecek. Bu zararlıya karşı kimyasal mücadelenin yanı sıra, kültürel, mekanik ve biyoteknik yöntemlerle de nasıl mücadele edilebileceğini ve kullanılacak bitki koruma ürünleri ile ilgili bilgi almak isteyen üreticilerin en yakın il ve ilçe müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekiyor” dedi.(Adnan Çelebi)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkokul öğrencilerine 112 anlatıldı
İlkokul öğrencilerine 112 anlatıldı
Konya'nın 'NARKO Tır'ı Niğde’de
Konya'nın 'NARKO Tır'ı Niğde’de