Tehlikeli köpeklere 'uyum' eğitimi

Tehlikeli köpeklere 'uyum' eğitimi
Tehlikeli köpeklere 'uyum' eğitimi Admin
Reklam


Evcil hayvanlar ülke genelinde kayıt altına alınırken, barınaklara bırakılan tehlikeli ırk hayvanlar, ömür boyu buralarda yaşayacaklar.  Bu kapsamda Niğde Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde bulunan tehlikeli köpekler, diğer hayvanlarla sosyalleşip, uyum içinde yaşayabilmeleri için eğitiliyor.

TEHLİKELİ KÖPEKLERE 
UYUM EĞİTİMİ
'Hayvanları Koruma Kanunu' kapsamında ülke çapında tehlike arz eden köpekler mikroçip uygulanarak kayıt altına alınırken, birçok tehlike arz eden köpek sokağa ve barınaklara bırakıldı.  Bu süre zarfında Niğde’de birçok tehlikeli ırk NiğdeBelediyesi bakımevi ve rehabilitasyon merkezine bırakıldı. Bu hayvanların bakımı ve tedavileri NiğdeBelediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. 
OYUNLARLA EĞİTİM YAPILIYOR 
Ömür boyu barınakta kalacak tehlikeli köpeklerin, diğer köpeklerle sosyalleşip, uyumlu yaşayabilmesi için Niğde Belediyesi veterinerleri tarafından bir eğitim başlatıldı.  Konuyla ilgili bir açıklama yapan NiğdeBelediyesi Veteriner İşleri Müdürü Tunç Bilgin “Biz, bu köpeklerin diğer hayvanlarla sosyalleşmeleri için eğitimler veriyoruz. Yapmış olduğumuz bu eğitimlerlesaldırganlıklarıyla bilinen tehlikeli köpeklerle önce göz teması kuruyor ardından beden dilini kullanarak çeşitli oyunlarla uysallaşmalarını sağlıyoruz. Barınak görevlileri ise ömür boyu burada yaşayacak tehlikeli köpeklere nasıl yaklaşmaları gerektiği ve günlük yapmaları gereken rutinler konusunda eğitiliyoruz. “ifadelerini kullandı. Tunç Bilgin, Özellikle tehlikeli ırklar ömür boyu barınaklarda kalacakları için personele, hayvanlara nasıl davranmaları gerektiği, günlük yapmaları gereken rutinler konusunda eğitim verdiklerini söyledi. 
PERSONEL EĞİTİMDEN 
GEÇİRİLİYOR 
Mersin Mars K9 Köpek Okulu’nun sahibi ve profesyonel köpek eğitmeni Rasim Tekin, proje kapsamında önce Niğde Belediyesinde görevli personellerin eğitimden geçtiğini söyleyerek, “Burada bulunan görevli arkadaşlara köpek beden dillerini doğru şekilde öğrenip, analiz etmesi, onların dünyasını nasıl kontrol edebilirler, nasıl iletişime geçebilirler; bunları anlattık. Daha sonra yetenekli, bu konuda gerçekten profesyonel olarak hizmet verecek arkadaşlarla birlikte bir ekip oluşturduk” dedi.
AMACIMIZ SEVGİYİ YAYMAK 
Yapılan eğitim faaliyetleri ile ilgili bir açıklama yapan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “Biz Niğde Belediyesi olarak şehrimizde yaşayan sokak hayvanlarına karşı oldukça duyarlı hareket ediyoruz.  Alanında uzman veterinerlerimizle ve personelimizle ve modern barınak imkanlarımızla en sağlıklı koşullarda hayvanlarımızı koruyoruz.  Sokakta yaşayan dostlarımız için mama dağıtımını sürdürüyoruz. Belediye olarak tüm canlarımızın yanındayız, bu eğitimler vasıtası ile köpeklerin korkularını yenerek daha mutlu şekilde yaşamalarını amaçlıyoruz. Tüm bu çalışmalar için 1 milyon liranın üzerinde bir bütçe ayırdık. Belediye olarak sadece şehir merkezine değil şehrimizin bütün ilçelerine ve kasabalarına hizmet ediyoruz. İlçelerimizden hayvanlar barınağımıza getiriliyor biz beslenmesini bakımını yapıyoruz. Hayvanların beslenmesi ve tedavileri için görevlilerimiz 24 saat çalışıyor. Biz şehrimizi bütün canlıların güven içinde yaşadığı bir şehir yapmaya kararlıyız. Sokak hayvanları için sevgimizi ortaya koymaya devam edeceğiz. " diye konuştu. (Niğde Belediyesi)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin