Tüketici haklı çıktı!

Tüketici haklı çıktı!
Tüketici haklı çıktı! Admin
Reklam

Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Kenan Şahiner, Tüketici Hakem Heyetince 2022 yılında 2 bin 252 adet şikayetten Bin 238 adedi tüketici lehine 877 adedi tüketici aleyhine 137 adedi görevsizlik kararı ile sonuçlandığını belirtti.

Niğde Tüketici Hakem Heyetince 2022yılında yapılan şikayetlerden 877 adedi tüketici aleyhine sonuçlandığını belirten Şahiner; “ Mesafeli Sözleşmeler, Abonelik Sözleşmeleri, Tüketici Kredileri, Kredi Kartı Konut Finansman Sözleşmesi, Taksitli, Kampanyalı, İş yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler, Devre tatil, Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri ve Ayıplı Mal ve Hizmetler ile ilgili olarak, toplam 2 Bin 252 adet şikayetten Bin 238 adedi tüketici lehine 877 adedi tüketici aleyhine 137 adedi görevsizlik kararı ile sonuçlanmıştır. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68 inci ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6 ncımaddelerinde yer alan parasal sınırların artırılmasına ilişkin tebliğ 16.12.2022 tarih ve 32045 sayılı resmi gazetede yayımlanarak 2023 yılı için yapılacak başvurularda değeri 66 Bin TL altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Hakem Heyeti görevlidir” dedi.
Yeni çıkan kanunun amacı hakkında açıklamalarda bulunan Şahiner; “kamu yararına uygun olarak tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını koruyucu, zararlarını tazmin edici, çevresel tehlikelerden korunmasını sağlayıcı, tüketiciyi aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemleri almak, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini özendirmek ve bu konulardaki gönüllü örgütlenmeleri teşvik etmeye ilişkin hususları düzenlemekte olup her türlü tüketici işlemi ile tüketiciye yönelik uygulamaları kapsar. Tüketici Hakem Heyetine son zamanlarda yapılan şikayetlerde; müşteri hizmetlerinden  arıyoruz denilerek cep telefonundan  işlem yaptırılması ve telefonuna gelen  şifreler istenilerek   banka hesabı ve kredi kartından harcama ve para aktarımı  yapıldığı, Kişilerin herhangi bir borcu olmadığı halde daha önce yapılan alışverişlerden borçlu olduğu veya kargo ile gönderilen ürünün teslim alınmaması nedeni ile icraya verileceği şeklinde sesli arama yapıldığı veya mesaj gönderildiği,Yine alacak bilgi ve belgesi olmadan miktar belirtilerek, bankalardan dosya masrafı,  komisyon gibi alacaklarının olduğunu ve bunların tahsili vaadi ile ve ayrıca sigorta işlemi nedeniyle kredi kartı bilgilerinin istenildiği ve ücret alındığı bunun karşılığında tüketici adresine örnek matbu dilekçe gönderildiği, Tüketici Hakem Heyetine yapılan şikayetlerden anlaşılmaktadır” diye konuştu.
Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Kenan Şahiner; “ Bu itibarla gelen mesaj ve telefonlara itibar edilmeyip tüketici konusu ile ilgili şikâyetlerin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68. Maddesinin 3. Fıkrasında “Başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılabilir.” denildiğinden şikâyetinize ait belgelerle birlikte, Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na veya https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr internet sitesinden online olarak müracaatınız gerekmektedir” dedi. (Adnan Çelebi)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin