Öğrenciler modern tarımı uygulamalı öğreniyor

Öğrenciler modern tarımı uygulamalı öğreniyor
Öğrenciler modern tarımı uygulamalı öğreniyor Admin
Reklam

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Niğde’de, Yeşilgölcük Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesinin öğrencileri, okulun arazisini işleyerek modern çiftçiliği uygulamalı öğreniyor.
Okulda öğrenciler, sınıflar dışında seralar, tarım arazisi, tarım aletleri atölyesi ve tarım laboratuvarları gibi alanlarda eğitim görüyor.Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor Projesi kapsamında Öğrencilerin okul serasında yetiştirdiği ürünler ailelere hediye edildi.
Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, Yeşilgölcük Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesini ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi. 
Tarım Teknolojisi Alanı öğrencileri ile okul serasında inceleme yapan İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar burada yaptığı konuşmada “Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında yapılan protokol ile okulumuzda alanında Doktora ve Yüksek Lisans yapmış 3 adet Yüksek Ziraat Mühendisi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce görevlendirdiğimiz 1 adet Tarımsal Genetik Mühendisi ile dersler müfredat doğrultusunda uygulamalı olarak 4 adet sera ve bir adet tarlada yürütülmektedir. Okul uygulama tarlamızda münavebeye uygun olarak yonca, buğday yetiştirilmiş bu eğitim-öğretim yılında 4'lü karışım yem bitkisi ekilmiş hasat edilmesinin devamında da eğitim-öğretim yılı bitmeden ikinci ürün olarak mısır slajı ekilecektir.  Yapılan eğitimler ile öğrenciler toprağa uygun bitki çeşit seçimlerini yaparak doğru toprak işleme, su kaynaklarının uygun sulama sistemleri ile bitki ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yeterli ve kontrollü olarak kullanımı, gerek iyi tarım gerekse organik tarıma önem vererek yeterli ve gerektiği kadar gübreleme yapmak suretiyle hastalık ve zararlılara karşı bilinçli olarak bitki koruma ürünleri kullanıp verim ve kaliteyi arttırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı öğrenmiş olacaklardır.” dedi. 
Okul ziyaretinin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar öğretmenler ve öğrencilerle birlikte Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor Projesi kapsamında aile ziyareti gerçekleştirdi. Öğrencilerin okul serasında yetiştirdiği ürünler ailelere hediye edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar öğrenci ve öğretmenlere çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin