500’e yakın depremzede tedavi altında

500’e yakın depremzede tedavi altında
500’e yakın depremzede tedavi altında Admin
Reklam

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 7.7 ile 7.6 şiddetinde meydana gelen ve 10 ilde hissedilen deprem sonrası hayatta kalan vatandaşlar deprem bölgesini terk etmeye başladı. Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanan vatandaşlar, Sağlık Bakanlığına ait ambulanslarla Niğde’ye getirilen 500’e yakın depremzede Niğde ve Bor ilçesinde tedavi altına alındı.
Depremden etkilenen vatandaşlar Niğde’ye de gelmeye başladı. Şuana kadar deprem bölgesinden KYK yurduna 500’ü geçkin depremzede gelirken, 10 bine yakın vatandaşın gelmesi bekleniyor.Öte yandan Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanan vatandaşlar, Sağlık Bakanlığına ait ambulanslarla Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesine ve Bor ilçe devlet hastanesine yaralı olarak 500’e yakındepremzede vatandaşın getirilerek tedavi altına alındığı öğrenildi. Ayrıca kendi imkânlarıyla Niğde’ye gelen yaklaşık 100’e yakın depremzede ise yardım severlerin açtığı ev ve otellere yerleşti.
Kahramanmaraş merkezli depremlerde ölenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ederken Deprem bölgesinden hem karadan hem de havadan tahliyeler hızlandı.
İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı. Yıkılan binaların enkazı altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları aralıksız devam ederken, depremde hayatlarını kaybedenlerin sayısı da artmaya devam ediyor. Depremlerin ardından bin 117 artçı deprem meydana geldi. Bölgede AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, Güven, itfaiye, tahlisiye, MEB, STK'ler ve uluslararası ekiplerin 24 bin 727 arama kurtarma personeli görev yapıyor. Diğer ülkelerden gelen arama kurtarma personeli sayısı ise 5 bin 709. AFAD, Emniyet, Jandarma, MSB, UMKE, ambulans ekipleri, gönüllüler, yerel güvenlik ve yerel destek ekiplerinden görevlendirilen saha personel sayısı ile beraber bölgede görev yapan personel sayısı 113 bin 201'e ulaştı.
Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma neden olduğu illerden getirilen depremzedeler KYK yurduna yerleştirilirken kendi imkânlarıyla deprem bölgesini terk eden vatandaşlar ise kimisi yardımsever vatandaşların verdiği evlerde kalırken kimileri ise otellere ve pansiyonlara yerleşmeye devam ediyor.
(Adnan Çelebi)

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin