2000 öncesi esnafın oda ve vergi kaydı dikkate alınmalı

2000 öncesi esnafın oda ve vergi kaydı dikkate alınmalı
2000 öncesi esnafın oda ve vergi kaydı dikkate alınmalı Admin
Reklam

Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Şinasi Göktepe, SGK’lıİşçiler 5 bin prim günü ile emekli olacakken, BAĞ-KUR’lu esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim günü ile emekli olabilecek. EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık mutlaka ortadan kaldırılmalı” dedi.
Ayrım yapılmadan sosyal devlet ilkelerine göre aynı haktan esnaflarında yararlanması gerektiğini belirten Göktepe; “ Sabahın seherinden gecenin geç saatine kadar 18 saat çalışan,sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmasına rağmen bu güne kadar norm birliği sağlanamadığı için bu EYT’den esnaf ve sanatkar yararlanamıyor. Esnaf 9 bin iş gününde, SSK’lılar 7200 iş gününde emekli olduğu için 5 bin gün sigortalı olan vatandaş emekli oluyor yine aynı şekilde bayanlar yararlanıyor. Ama esnaf ve sanatkâr olduğu zaman 9 bin günde oluyor. Aradaki prim gün sayısı çokönemli. Bu norm birliğinin yapılmasının en önemli görevi aynı şemsiye altında, ayrım yapılmadan sosyal devlet ilkelerine göre aynı haktan esnafta yararlanmalı. Yani İşçiler 5 bin prim günü ile emekli olacakken, esnaf ve sanatkârlarımız 9 bin prim günü ile emekli olabilecek. Emeklilik için gereken prim gün sayılarındaki farklılık Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı. EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık mutlaka ortadan kaldırılmalı.
İŞÇİLER 5 BİN GÜNDE, ESNAF İSE 9 BİN GÜNDE EMEKLİ OLUYOR
Sosyal güvenlikte norm ve standart birliğini sağlamak için 2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu ile emeklilikşartlarındaki farklılık giderilemedi. Norm ve standart birliğinin sağlanması için emeklilik şartlarının eşitlenmesi gerek. İşçiler 5000 gün ile emekli olacakken, esnaf yine 9000 bin gün ile emekli olabilecektir. EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık mutlaka ortadan kaldırılmalı.
MÜJDELİ HABERİ KISA SÜREDE BEKLİYORUZ
2000 yılından önce oda, sicil ve vergi kaydı olduğu halde BAĞ-KUR kaydı olamayan esnafa bu sürelerinden faydalanma imkânı verilmeli. Öte yandan esnaf ve sanatkâr 60 gün sigorta primini yatırmayınca muayene olamıyor, ilacını alamıyor. Cumhurbaşkanlığı kararıyla yaklaşık 2 yıldır hastaneye gitme imkânı sağlandı. Ancak eczaneden ilacını alıp tedavisini olamama problemi devam ediyor. Sosyal güvenlik priminin cezalı da olsa alındığı sağlık sigortasından esnafımız faydalandırmadığı halde bunu cezalı yatırıyorsa bu haktan yararlanması olmazsa olmazımız. Esnaf ve sanatkârın 2 buçuk milyon insanın istifade ettiği EYT’den yararlanması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımız Vedat Bilgin’den EYT’li esnafımızın mağduriyetinin çözülmesi ile ilgili açıklamayı bekliyoruz” dedi.
(Adnan Çelebi)

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin