Memur ve emeklilere verilen yüzde 30’luk zam yetersiz

Memur ve emeklilere verilen  yüzde 30’luk zam yetersiz
Memur ve emeklilere verilen  yüzde 30’luk zam yetersiz Admin
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Adem, memur ve emeklilere ilk olarak verilen yüzde 25’lik zammın CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tepkisiyle yüzde 30 oranına yükseltildiğini söyledi.
İl Başkanı Erhan Adem, 2015 yılında ortalama memur aylığının asgari ücretin 2,44 katı olduğunu, 2023 yılında ise, ortalama memur aylığının yüzde 30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar gerilediğini vurguladı.
CHP İl Başkanı Adem, 5 bin 500 TL emekli aylığı alan hiç kimsenin bir ay geçinemeyeceğini ve partilerinin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifinin reddedildiğini açıkladı.Adem, iktidara gelmeleri halinde asgari ücreti hem çalışanlar, hem de emekliler için Türkiye gerçeği olmaktan çıkaracaklarının altını çizdi.
YÜZDE 30 BİLE YETMEZ
CHP İl Başkanı Erhan Adem, Memur ve emeklilere verilen yüzde 30’luk zammın yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında bile yetmeyeceğini belirtti.Adem, “TÜİK'in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı'nın lütfuymuş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu "Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz" diye tepki gösterince Saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranını yüzde 30'a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30'a yükseltildi, memur ve emeklilerimiz "Ya Kemal Bey olmasaydı" dedi. Peki, Saray yapımı yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında yüzde 30 artış yeter mi? Elbette yetmez!” diye konuştu.
“İKTİDAR TÜM ÜCRETLERİ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE GETİRDİ”
Başkan Adem, iktidarın TÜİK’i kullanarak bütün ücretleri asgari ücret seviyesine getirdiğini vurguladı.Adem, “Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışanlarımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6'dan ibarettir. Saray, aparatı haline getirdiği TÜİK'i de kullanarak adım adım tüm ücretleri asgari ücret seviyesine getirmiştir. Saray düzeni tüm toplumu yoksullukta buluşturmaktadır. 2015 yılında ortalama memur aylığı asgari ücretin 2,44 katı iken 2023 yılı için ortalama memur aylığı yüzde 30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar gerilemiştir” şeklinde konuştu.
“5 BİN 500 TL İLE KİMSE GEÇİNEMEZ”
Adem, SGK’nın verilerine göre Türkiye’de 4 milyon 84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşların olduğunu belirterek, 5 bin 500 TL emekli aylığı ile kimsenin geçinemeyeceğini ifade etti.
“Türkiye'de 13,9 milyon emekli ve dul yetimin 8 milyonuna yakını asgari ücretin altında aylık almaktadır. SGK'nın son verilerine göre ülkemizde 4 milyon 84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi aylık 800 TL ile, kimisi 1.000 TL ile, kimisi ise 1.500 TL ile geçinmek zorunda bırakılmaktadır. İşte bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5 bin 500 TL olacağını açıkladı. Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti! En düşük emekli aylığı alanlar yine haklı olarak "Ya Kemal bey olmasaydi" ne olurdu diye sordu. 5 bin 500 TL ile bir ayda kim geçinebilir? Hiç kimse”
Ülkenin kaynaklarının iktidar tarafından çeşitli kaynaklara aktarıldığını söyleyen CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, emekli ve memurların zam adı altında verdiği sadakaya muhtaç bırakılamayacağını belirtti.
İl Başkanı Adem, “AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralık itibariyle 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5 bin 500 TL emekli aylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ise reddediyor. Neden? Çünkü Saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5'li çeteye, ballı müteahhitlere aktarıyor. Tercihini emekliden, memurdan, işçiden yana değil, bir avuç yandaştan yana kullanıyor. Milyonlarca memura, emekliye, dul yetime ve işçiye ise açlığı ve yoksulluğu reva görüyor. Emeklinin, memurun, işçinin sofrasından kepçeyle alan iktidar, söz konusu ücret zammı olduğunda kaşıkla veriyor. Emeklilerimiz, memurlarımız, işçilerimiz iktidarın asgari sefalet ücretine, zam adı altında verdiği sadakaya muhtaç bırakılamaz” ifadelerini kullandı.
ADEM: “ASGARİ ÜCRETİ TÜRKİYE GERÇEĞİ OLMAKTAN ÇIKARACAĞIZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Adem, iktidara gelmeleri halinde en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine çıkartacaklarını söyledi.
“İktidara gelir gelmez en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getireceğiz, Asgari ücreti hem çalışanlarımız hem de emeklilerimiz için Türkiye gerçeği olmaktan çıkaracağız. Emeklilerimiz arasındaki maaş adaletsizliğine son verecek ve intibak yasasını hemen çıkartacağız. Emekçinin, emeklinin yüksek enflasyon ve makyajlı veri kaynaklı kayıplarını telafi edeceğiz. Ekonomik buhrana, enflasyona, pahalılığa, işsizliğe, emekli yoksulluğuna son vereceğimiz hep birlikte zenginleşip hep birlikte kalkınacağımız düzeni gelecek sandıktan sonra mutlaka kuracağız” diyerek sözlerini sonlandırdı. 
(İsmail Ok)

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Kızılay’dan ihtiyaç sahibi çocuklara mont yardımı
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin
Çocuklarda Biberon çürüklerini ihmale getirmeyin